Obec Jestřabí Lhota
obecJestřabí Lhota
💥 Policie České republiky byla požádána o měření omezené rychlosti na staveništi. Stavba chodníků pokračuje od směru Farářka-náves 💥

Jaké byly Staročeské máje v Jestřabí Lhotě 2024

Fotka májovníků 2024

Krásnou sobotu 11. května 2024 vypukly v Jestřabí Lhotě tradiční staročeské máje. Více v článku.

V sobotu 11. května 2024 se obec Jestřabí Lhota opět proměnila v centrum tradičních Staročeských májů, které přinesly do okolí radost, barevnost a folklor. Už od čtvrtka 9. května byla atmosféra obce nasáklá očekáváním, kdy chlapci a muži se vydali do okolních lesů, aby přinesli symbolického "Smrkového krále" a přivezli z lesa více než sto májek, připravených pro každého svobodného mládence a dívku.

V pátek se pak obec ponořila do hektické aktivity, při níž se stavěl "Král", uklízelo se a uklízelo se kolem Kulturního domu. Celou stavbu krále zahájilo tradičně zdobení koruny a věnce "Krále" do kterého se zapojili jak Májovníci , tak i ženy z "Tradice pro Lhotu". Nakonec se stavbou více než 20 metrového "Krále" pomohlo vozidlo z hydraulickou rukou vzhledem k zajištění především bezpečnosti celé stavby. Vše zajistil obětavý Míra Nádvorník, jehož srdce stále více bije pro jeho rodnou obec.

Vrcholem slavnosti byl sobotní průvod, zahájený položením květin nejmladšími Májovníky, státní hymnou České republiky a nakonec i starostou obce, který celou slavnost oficiálně ve 13hodin zahájil. Průvod protkal celou Jestřabí Lhotu, s místními obyvateli v tradičních krojích, katovou družinou drábů, mnichem a samozřejmě Králem v kočáru, taženém koňmi Jirky Převrátila. Dále průvod tvořili občané , kteří se s květinou na klopě přidali k oslavám. Byl to okamžik, kdy celá  obec skutečně ožila a slavila svoji historii a tradice v plných barvách celého průvodu.

Letos byla jednou z hlavních novinek nová úprava krojů chlapců , kteří byli v modrých vestičkách a světle hnědých, ozdobených kalhotách, vyrobených šikovnou rukou místní tvořivé švadleny Zdenky Týmové. Tato úprava přinesla do průvodu ještě více barvy a života, což bylo vidět i na radostných tvářích účastníků a kolemjdoucích.

Při průvodu hrála důležitou roli Kolínská dechovka Kmochovka, odnož kolínského orchestru Harmonie 1870, která dodala průvodu ještě větší atmosféru a energii.

Po úžasném vystoupení lhotecké "chasy mladé" i té úplně "nejmladší chasičky"  před kulturním domem, která si letos připravila brilantním nácvikem "Staročeskou besedu" s úchvatnými osmi koly tanečníků, následovala tradiční fraška "Poprava krále", která diváky nadchla nečekaným zvratem v tom, že skončila opravdu popravou Krále. Humor byl na prvním místě, což diváci patřičně salvami smíchu ocenili, jako v profesionálním teátru.

Večer celého tohoto povedeného dne pak korunovala Májová zábava za asistence skupiny Lady&Gentlemen, přilákající bez mála tři sta spokojených návštěvníků. Veselí a tanec nesly do pozdních hodin, až dlouho po půlnoci.

Poděkování :
Májovníkům, bez kterých by to nešlo, v případě těch nejmenších samozřejmě i jejich rodičům, ženám v Krojích v průvodu Martině Hrázské, Lence Procházkové, Martině Střepinové a Míše Horké, královi Jirkovi Zemanovi , drábům Martinu Procházkovi, Fandovi Čáslavskému staršímu, Petrovi Vocáskovi, Adamu Karbanovi, Jirkovi Valáškovi a Kubovi Čáslavskému, mnichům Standovi Hrázskému a Zbyňkovi Pospíšilovi a katovi Jirkovi Karbanovi, Jirkovi Převrátilovi za koníky a dalším, kteří se na přípravách podíleli.
Zvláštní poděkování :
Hlavním organizátorům - Karolíně Nedbalové , Bětce Smrčkové, Fandovi Čáslavskému, Lukáši Kvíčalovi,Jirkovi Neubertovi a Mírovi Nádvorníkovi a samozřejmě všem sponzorům a přispěvatelům celé akce.

Fotoalba a videa připravujeme!

Bylo to krásné a laťka byla nastavena hodně vysoko pro Staročeské Máje 2025 na které se již teď velice těšíme a rádi se s Vámi se všemi opět za rok uvidíme a pobavíme

Zastupitelstvo obce Jestřabí Lhota

Datum vložení: 15. 5. 2024 11:11
Datum poslední aktualizace: 16. 5. 2024 13:43
Autor: Redaktor stránek

Život v obci

Svátek a výročí

Svátek má Emil

Chladno a večerní mlhy v máji, hojnost ovoce a sena dají.

Na Julii lny se sijí.

ČEZ distribuce

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

Zjednodušená verze stránek

Místní firmy

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Akce podpořené dotacemi

Obec Jestřabí Lhota